Facebook twitter
produkty regionalne produkty tradycyjne izba produktu regionalnego i lokalnego nasze kulinarne dziedzictwo
Nasze Kulinarne Dziedzictwo Jakość Tradycja

Festiwal w Ostrzeszowie

XIV Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi

Stowarzyszenie "Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania", władze miasta i powiatu przygotowały „Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi”. Festiwal odbył się 30 czerwca 2019 roku w Ostrzeszowie. Celem wydarzenia było promowanie, oraz propagowanie tradycji przygotowania pasztetów oraz utrwalenie wiedzy o produktach regionalnych, przepisach i recepturach z tego regionu przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oddział Terenowy KOWR zorganizował stoisko promocyjne, gdzie promował markę Polska Smakuje, a pracownicy udzielali informacji o bieżącej działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Podczas festiwalu zostały zorganizowane konkursy na:

  • najlepszy pasztet,
  • najlepszą potrawę z gęsi,
  • najlepszy placek drożdżowy z owocami,
  • najlepszą nalewkę,
  • najlepsze stoisko regionalne,
  • najładniejsze stoisko KGW,
  • przeganianie gęsi.

Konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, które można było zauważyć po ilości zgłoszonych potraw. Pięknie przystrojone stoiska Kół Gospodyń Wiejskich zastawione różnorodnymi potrawami z gęsi przyciągały licznych zwiedzających. Wyniki konkursów kulinarnych są dostępne na stronie internetowej OLGD: http://olgd.org.pl/article/2019-07/xiv-ogolnopolski-festiwal-pasztetnikow-i-potraw-z-gesi-juz-za-nami

 

Tradycyjnie jak co roku w Alei Gwiazd Sztuki Gastronomi odsłonięto tablice, która jest potwierdzeniem zasług w dziedzinie kulinarnej. Są już tabliczki m.in. Hanny Szymanderskiej, Macieja Kuronia, Remigiusza Rączki. W tym roku zaszczyt ten spotkał, Panią Izabelę Byszewską, Prezes Zarządu PIPRiL, oraz Pana Pawła Lorocha, dziennikarza.