Facebook twitter
produkty regionalne produkty tradycyjne izba produktu regionalnego i lokalnego nasze kulinarne dziedzictwo
Nasze Kulinarne Dziedzictwo Jakość Tradycja

Wieści z PIPRiL Oddział Mazowiecki

Już po raz kolejny  Oddział Mazowiecki PIPRiL  uczestniczył jako partner główny w III Ogólnopolskiej konferencji Naukowej Żywność-Zdrowie-Technologia-Dystrybucja pt. „Żywienie różnych grup wiekowych w turystyce i w sporcie”. Wydarzenie to zorganizowało Koło Naukowe Dietetyków Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (UPH) w Siedlcach pod kierunkiem dr Katarzyny Kowalcze.

W trakcie dwóch sesji konferencji zaprezentowano 10 ciekawych wykładów. Szczególnie interesujące dla nas były te poświęcone turystyce regionalnej połączonej z lokalną, tradycyjną żywnością wysokiej jakości. Możliwości zastosowania w diecie produktów regionalnych najwyższej jakości dotyczył wykład „Kamienie milowe i determinanty rozwoju turystyki kulinarnej w Polsce”, przedstawiony przez dr Katarzynę Kowalcze z Zakładu Dietetyki i Oceny Żywności  UPH. „ Zioła i przyprawy w kuchniach regionalnych” przybliżyła nam dr hab. Elżbieta Krzęcio-Nieczyporuk,  profesor UPH, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu. Dr Andrzej Soroka, także z UPH przedstawił  prezentację podsumowujące badania nt. „Postawy polskich konsumentów wobec  żywności ekologicznej z uwzględnieniem ich aktywności fizycznej”. Inne wykłady nawiązują do coraz częściej występujących alergii i nietolerancji w diecie konsumentów, ich źródeł i uzależnień. Z kolei Wojciech Radzikowski, Prezes Oddziału Mazowieckiego PIPRiL,  zaprezentował uczestnikom konferencji wykład „Bariery i możliwości na drodze do szerszego rozwijania produktów tradycyjnych i regionalnych dla konsumentów”.

Członkowie Oddziału, aktywnie zaangażowani we współorganizację Konferencji, przekazali produkty, z których Koło Naukowe Dietetyków przygotowało poczęstunek dla uczestników spotkania. Były: miody, kremy miodowe i miodolady z Pasieki Pachniczówka, tradycyjne wędliny i kabanosy produkty firmy Przetwórstwo Mięsne Białki, konfitury, syropy i przetwory owocowo-warzywne  firmy Krokus, twaróg i jogurty naturalnie fermentowane z OSM Siedlce oraz kanapki i przekąski z prawdziwych chlebów żytnich, razowych z Piekarni Ratuszowej  z Siedlec. Wszystkie produkty  nie tylko zdobiły stoły, ale też potwierdzały wysoką jakość produktów z naszego regionu.  Również firma SemCo, przedstawiciel Oddziału Wielkopolskiego Izby, zaangażowała się w organizację konferencji  dostarczając jedyne w swoim rodzaju oleje swojej produkcji.

Integralną częścią konferencji były prezentacje i degustacje wysokiej jakości żywności lokalnej tradycyjnej, które prowadzili najaktywniejsi przedstawiciele producentów z Oddziału Mazowieckiego na wspólnym stoisku Produkty Tradycyjne z Mazowsza

Franciszek Kesler opowiadał o pochodzeniu i właściwościach „Oleju rzepakowego Keslera”. Produkt ten okazał się być doskonałym połączeniem nie tylko z  pieczywem żytnim, razowym z Piekarni Ratuszowej  Radzikowscy z Siedlec, ale również z serami podpuszczkowymi z gospodarstwa Agnieszki Piętki. Uczestnicy konferencji mieli okazję skosztować Dębską Kawę Żołędziówkę, którą niegdyś pijał Fryderyk Chopin, a dziś jest dostępna w Gościńcu Goździejewskim nieopodal Dębe Wielkiego. A jak kawa, to i ciastko. Spółdzielnia Socjalna Zioła Siedleckie przygotowała – specjalnie na tę okazję – przepiękne pierniczki. Znana nie tylko na Mazowszu Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Siedlec, częstowała uczestników konferencji twarogiem tradycyjnym oraz napojami fermentowanymi. Z kolei pochodząca z Lubelskiego tradycyjna Piekarnia „Pola” przywiozła i częstowała uczestników konferencji znanymi cebularzami lubelskimi i słynnym chlebem żytnim „Weganowskim”. Z pewnością wydarzenie to o istotnej wartości naukowo-poznawczej, było dla wszystkich niezwykłą ucztą kulinarną opartą na znakomitych produktach naturalnych i potrawach tradycyjnych regionu  Mazowsza zaliczanych do żywności wysokiej jakości.

Kolejnym wydarzeniem, na które gorąco zapraszamy wszystkich konsumentów i sympatyków tradycyjnej żywności  to Festiwalu Produktów Regionalnych Sielskie Smaki w dniach 5-7 kwietnia, który odbędzie się w Warszawie w obiektach wystawienniczo-targowych Global Expo. Zapraszamy do stoiska producentów z Oddziału Mazowieckiego Produkty Tradycyjne z Mazowsza.