Facebook twitter
produkty regionalne produkty tradycyjne izba produktu regionalnego i lokalnego nasze kulinarne dziedzictwo

Perły 2016

XVI edycja ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”

 

Nagroda „Perła 2016” – Produkt regionalny 

     
Woj. dolnośląskie

  • Ser górski sudecki – Lucyna i Sylwester Wańczyk „Wańczykówka”
  • Korniszony  –  ZHiPO-W Ścinawa Marta Postoł, Teofil Szelwika, Tomasz Szelwika
  • Likier karkonoski – Tomasz Łuszpiński, ABDITUS Sp. z o.o.

 

Woj. kujawsko-pomorskie

  • Ciastka królewskie  – Anna Florkiewicz
  • Masło – Marlena Janik

 

Woj. lubelskie

  • Twaróg półtłusty pergamin – OSM Opole Lubelskie
  • Makowiec lubartowski – Maria Siej
  • Syrop malinowy z Mikołajówki – Małgorzata Solis
  • Pralina z Lublina – Tomasz Machoń Cukiernia Staropolska

 

Woj. lubuskie

  • Chleb z eko historią – Ryszard Kapica
  • Piernik Lubuski – Dorota i Jerzy Krzywda „Biały Tulipan Rękodzieło”

 

Woj. łódzkie

  • Salceson z zagrody – Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Stanisław Katusza
  • Ciasto drożdżowe z Nagawek – Elżbieta Krajewska
  • Ser twarogowy „Twaróg chudy” – PPH Klimeko Bogusław Klimczak
  • Sok pomidorowy z Kałęczewa – Wiatrowy Sad Grażyna Wiatr

 

Woj. małopolskie

  • Kiełbasa piaszczańska z kija – „Gawor” Produkcja Wędlin Szczepan Gawor
  • Ser Galuś – Wojciech Gal,  F.P.U. SER-GAL

 

Woj. mazowieckie

  • Ser turski – Tomasz Rachocki „Turska Dolina”

 

Woj. opolskie

  • Kompot z kramlików – Teresa i Norbert Kern, Gosp. Agrot. „Zacisze Antoszka”

 

Woj. podlaskie

  • Okoń w zalewie octowej – Monika Giczewska
  • Lody tradycyjne – Nina Posławska
  • Bankuchen R A G U O L I S – Regina Pik

 

Woj. podkarpackie

  • Gołąbki pilzneńskie – Firma „Taurus”
  • Farsz do pierogów z dudami – KGW Krzeszów
  • Karp z Rudy Różanieckiej – KGW Ruda Różaniecka

 

Woj. pomorskie

  • Syrop z kwiatów bzu czarnego – Fungopol Sp. J.
  • Miód leśny z Biernatki  – Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie Eko Barć 1954
  • Nalewka ze świętojonki – Agroturystyka Łapalice
  • Dziki łosoś bałtycki z warzywami w galarecie – Rest. Gryfon
  • Konfitura z truskawek kaszubskich – Zyta Górna

 

Woj. śląskie

  • Bryndza wiślańska – Barbara i Jan Kędzior
  • Szynka wieprzowa z kością wędzona – Zakład Masarski Szczepan Bujak
  • Piwo Raciborskie Miodowe  – Browar Zamkowy sp. z o.o. Racibórz

 

Woj. świętokrzyskie

  • Dziabana Bułka z Wąchocka – Sławomir Sajecki Piekarnia Wąchock 

 

Woj. warmińsko-mazurskie

  • Szynka wędzona – Zakład Wędliniarski Flis-Pol
  • Miód wielokwiatowy z Margrabowa – Pasieka Hodowlana KRIR w Olecku
  • Porter Warmiński – Browar Kormoran Sp. z o.o.

Woj. wielkopolskie

  • Szamotulska konfitura czereśniowa – Beata Maria Peksa 
  • Olej z czarnuszki – SEMCO SGNiP Krystyna Just

 

Woj. zachodniopomorskie

  • Węgorz pieczony w zalewie – Małgorzata i Piotr Kozłowscy, Gospodarstwo „Ryby Lubię”
  • Masło ostrowieckie – Barbara, Andrzej, Kalina Przywęccy
  • Piwo Colberg – Artur Małetka

 

 

 

Nagrody „Perła 2016” – potrawy regionalne

 

Dolnośląskie

  • Gulasz z mięsa dzika i jelenia – Dworek Galosa w Strachocinie

Kujawsko-Pomorskie

  • Krupnik na gęsinie oraz Gęsi pipek – Fundacja Hodowców Polskiej Białek Gęsi

Lubelskie

  • Zupa chmielowa oraz Żeberka wieprzowe na kaszy z dudkami – Hotel MONTIS and Spa, Poniatowa; Andrzej Cygan i Beata Madej

Lubuskie

  • Wojnowski sandacz w Wojnowskim serze – „Fish-Net” Małgorzata i Grzegorz Koza (Wojnowo) oraz „QZKO” Kamila i Marcin Wojnowscy (Siedlisko)


Małopolskie

  • Pstrąg w borowikach – Natalia Skrabska i Joanna Spólnik, Zajazd „Pstrąg u Eda”, Łosie
  • Polewka leśnego – Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska

Mazowieckie

  • Kurpiowska zupa kurkowa i Kugiel z żeberkami  – Restauracja „Kugiel” z Ostrołeki, Aneta Kurpiewska i Wioletta Skrzecz

Opolskie 

  • Żur śląski oraz Rolada (zraz wołowy) z kluskami śląskimi – Restauracja „Niebo w gębie” w Opolu, Jacek Hajzyk 

Pomorskie

  • Gęś szmurowana – Restauracja „Zielona Brama” w Przewidzu, Tomasz Szydzikowski, Patryk Złoch

Śląskie

  • Wodzionka oraz Karminadle z ciaper kapustą – Koło Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku

Warmińsko-Mazurskie

  • Karmuszka oraz Sandacz w ogrodzie warzyw – Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Stary Folwark”, Tumiany

Wielkopolskie

  • Parzybroda oraz Udko gęsie z szarymi kluskami i kapustą zasmażaną – Restauracja TASTE_it w hotelu HOT_elarnia, Puszczykowo 

Zachodniopomorskie

  • Kiełbasa jagnięca z puree ziemniaczanym i karmelizowanym jabłkiem – Park Hotel ze Szczecina, Tomasz Madera i Michał Wernio
  • Staropolska sztufada z dziczyzny – Gosp. Ekologiczne „Folwark Biernów-Park” w Ostrym Bardo, Krystyna i Andrzej Hapka

 

 

Klucz do Polskiej Spiżarni 2016

1. Pani Elżbieta Sobolewska, województwo kujawsko-pomorskie

2. Pan Sławomir Struski, województwo lubelskie

3. Pani Anna Szpura, województwo mazowieckie

4. Pani Iwona Karwowska, województwo zachodniopomorskie 

5. Pani Agnieszka Kołodziej, województwo zachodniopomorskie

6. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Baszkowicach 

1.    Pani Elżbieta Sobolewska, województwo kujawsko-pomorskie

2.    Pan Sławomir Struski, województwo lubelskie

3.    Pani Anna Szpura, województwo mazowieckie

4.    Pani Iwona Karwowska, województwo zachodniopomorskie

5.    Pani Agnieszka Kołodziej, województwo zachodniopomorskie

6.    Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Baszkowicach